Sağlıklı yiyecek her zaman lezzetli değildir. Ancak muz için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Muz yiyerek, hem damak zevkinizi tatmin edip hem de sağlığınıza önemli faydalar sağlayabilirsiniz.

1. Fazla kilolarınız kaybolur
Muz, lif bakımından zengin bir meyvedir. Sizi tok tutar. İçindeki nişasta nedeniyle de iştahınızı azaltır ve kilo almanızı durdurur. İnsülin direncine karşı kandaki şeker seviyesini hem düşürür hem de yükseltir.

2. Kansızlığa iyi gelir
Anemi solgunluk, yorgunluk ve nefes darlığına neden olur. Bu, vücuttaki kırmızı kan hücrelerindeki azalma ve kandaki hemoglobin seviyesinin düşüklüğünün bir sonucudur. Muz, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran çok miktarda demir içerir. Ayrıca, kandaki şeker seviyesini düzenler. Önemli düzeyde B6 vitamini kaynağıdır.

3. Sindirimi düzeltir
Muz, gelenekse kanaatin aksine kolay sindirilir ve mide-bağırsak sistemini tahriş etmezler. Muzda bulunan dirençli nişasta sindirilmez. Kalın bağırsağın içerisinde sağlıklı bir bakteri olarak kalır. Eğer gastrit ve mide ekşimesi şikayetiniz olursa rahatlıkla muz yiyebilirsiniz. Ayrıca ishal yaşıyorsanız muz yiyerek kaybolan mineralleri geri alabilirsiniz.

4. Stresi engeller
Muz, ruh halini de iyileştirir. Serotonin almak için bedenimiz tarafından gerekli olan triptofan içerirler. Ortalama olarak, her muzda yaklaşık 27 mg magnezyum bulunur. Bu mineral, iyi bir ruh hali ve sağlıklı bir uyku için çok önemlidir.

5. Enerji verir
Muzda bulunan potasyum kaslarınızı kramplardan korurken, içindeki 

Editör: İsveç Gündemi