İsveç'in Göteborg kentinde yaşayan Andrea Kretz Ottander, ekonomik durumu iyi olmasına rağmen israf edilen yiyeceklere dikkat çekmek için 4 yıldır sadece çöpten topladığı ürünleri yediğini belirtti.

Marketlerin çöpe attığı yiyecekler sayesinde dünyada aç ve fakir insan kalmayacağını savunan 23 yaşındaki Andrea Kretz Ottander, AA muhabirine yaptığı açıklamada, marketlerin bu israfına karşı 4 yıldır yiyeceğini içeceğini çöpten karşılayarak yiyecek israfına savaş açtığını ifade etti.

Çöpten yiyecek ve içecek toplamanın kendisi için artık bir yaşam şekli olduğuna işaret eden Ottander, Göteborg kentinde çöpe atılan ürünler ihtiyaç sahibi insanlara dağıtıldığı zaman yeryüzünde fakir insan kalmayacağını savunan bir gruba katılarak, 19 yaşından itibaren böyle bir hayata başladığını söyledi.

Dört senedir bir daha yiyecek ve içecek için hiç para ödemediğini dile getiren Ottander, Göteborg'da 3 bin kişinin kendi gibi yaşadığını vebu insanlarla Facebook'ta kurdukları grup sayesinde yardımlaştıklarını bildirdi.

"Marketlerin kendilerinden çok rahatsız oluğunu söyleyen ve çöpe atacakları ürünleri biz almayalım diye önlem almaya çalışıyorlar" diyenOttander, "buna karşılık marketlerin çöpe attığı ürünleri tespit eden arkadaşlar ürünlerin fotoğraflarını çekip adreslerini de yazarak Facebook grup sayfasına yüklüyor, ihtiyacı olanlar da çöplüğün bulunduğu adrese gidip ihtiyaçlarını karşılıyorlar" dedi.

Yılda marketlerden 60 bin ton taze Ekmek, et, yumurta ve içecek atıldığını söyleyenOttander, bu ürünleri marketler çöpe atmak yerine daha ucuza müşterilerine satabilir, işçilerine dağıtabilir, ya da bölgedeki fakir insanlara dağıtabilirler." diye konuştu.

Andrea Kretz Ottander, 4 senedir çöpten beslenmesine rağmen hiç hastalanmadığını da sözlerine ekledi.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Editör: İsveç Gündemi