Avrupa Birliği (AB), Türk dönerine standart getirmek için harekete geçti ve Türk döneri tescillenip Resmi Gazete'de yayımlandı. Türk döneri, buradaki şartlara göre 'Döner kebap' adını alacak. Alman döneri gibi bir tarif ise dönerden sayılmayacak. Ayrıca, AB’nin hazırladığı yeni standartlara uymayanlar, 'döner kebap' üretemeyecek ve satamayacak. Standart dışında kalanlar, dönerlerine başka ad vermek zorunda kalacak.

Türkiye olmak üzere Avrupa'daki türk döner üreticilerinden bir grup, avrupa birliği Komisyonu’na dilekçe ile başvurdu. Başvurunun 2022'nin Mayıs ayında yapıldığı öğrenildi. Döner üreticileri, kendilerinin belirlediği standartlara göre üretilmeyen dönerlerin 'döner kebap' olarak satılmasının yasaklanmasını istedi. Talebe göre, ancak bu şekilde AB tarafından onaylanan ve garantili geleneksel uzmanlıkla sınıflandırılan döner AB mührü alabilecek. Karar ise ancak iki yıl sonra çıktı ve tescil gerçekleşti.

AB onayı ile hem marka hem de ürün korunma altına alınmış oldu. Malzemeler ve içerik netleşti ve insanların da AB onaylı ürünü bilerek tüketeceği ifade ediliyor. Çeşitli pizzalar, jambonlar ve özel bazı peynirler daha önce AB onayı almıştı.

Editör: Atila Altuntaş